AMERİKA HAKKINDA

amerika vizesi hakkında Kısa adı ABD olan Amerika Birleşik Devletleri'nde, 50 eyalet ve bir tane federal bölge bulunur. Amerika Birleşik Devletleri bir federal anayasal cumhuriyettir. Başkenti Washington olan ülke Kuzey Amerika kıtasında bulunur. Amerika ülke vatandaşlarına amerikalı veya Amerikan denir.

Amerika Birleşik Devletleri'nin batısı ve doğusunda okyanusa kıyısı bulunmaktadır. Doğu kıyısından Batı kıyısına olan uzaklık 4500 Km. uzaklıktadır. Ülkenin toplam yüzölçümü ise 9 milyon Km'dir.

Amerika Birleşik Devletleri iklim olarak değişiklik gösterir. Hemen hemen tüm ülkede karasal iklim görülmektedir.Orta kısımların yüksek olması ile mevsimler arası sıcaklık farkları görülmez. Yaz mevsiminde orta bölgelere alçak basınç hakim olmasına rağmen, okyanustan gelen nemli hava Appalachianlar tarafından engellenmediği için orta bölgeler yaz mevsiminde bol bol yağış alırlar. Batı taraflarında ise yağış daha azdır.

amerika vizesi hakkında Amerika Birleşik Devletleri yönetim biçimi olarak 50 eyaletten meydana gelmektedir. Ulusal hükümet merkezi District of Columbia'da olan federal birliktir. Her eyalet; yönetim bakımından şehir, kasaba, nahiye ve köylere ayrılmıştır. Her eyaletin seçimle gelmiş kendi valileri vardır.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı, genel seçimle dört yıllık bir süre için seçilir. Seçilen Başkan, sürenin sonunda bir devre daha seçilebilir. Başkanın Amerika da doğmuş ve yaşının en az otuz beş olması gerekir.

ABD bir göçmenler ülkesidir. Göçmenler tarafından kurulmuş ve gelişmiştir. Hâlâ dünyanın en çok göç alan ülkesidir. Amerika Birleşik Devletleri'nin 4 Temmuz 1776'deki bağımsızlığından hemen önce nufus yaklaşık 2.5 milyon kadardı. (%95 beyaz Avrupa, %5 siyahi Afrika) Bu beyaz nüfusta en büyük pay İngilizlerin, Almanların ve İskandinav ülkelerinindi (İsveç, Norveç, Danimarka). Bu milletler ilk 3 grubu oluşturmaktaydılar.(Dini olarak %98 Protestan, %2 Katolik) 1620-1770 yılları arasında bu ilk gelenler karşılıklı evlilikler ve din birliği sayesinde bugün Beyaz Amerikalı dediğimiz (WASP- White, AngloSaxon,protestan) siyasette ve iş dünyasında hakim konumda olan Amerikan ulusunun ana çekirdeğini oluşturdular.2008 yılına kadar seçilen bütün ABD başkanları bu gruba dahildir

Birleşik Devletler'in resmi dili yoktur, ancak ülkede en çok kullanılan dil İngilizcedir. İspanyolca'nın kullanımı ise Meksika ve Küba'dan gelen göçmenler nedeniyle son yıllarda belli kollarda arttı. Louisiana eyaletinde ise Fransızca kullanılır çünkü Fransız sömürgeleri burada kurulmuştur.

Din olarak ise, ABD'de toplam; %73 Hristiyan ( %48 protestan, %22 katolik, %2 Mormon, %1 Ortodoks) %19.6 ateist ya da hiçbir dine bağlı olmayan, %1.7 Musevi,%5. 6 diğer inançlar, %0.7 Budist, %0.6 Müslüman, %0.4 Hindu [10][11] %0.3 Üniteryen Üniversalist,[12] %0.1 Pagan, Vika ve Durid yaşamaktadır

      

  Amerika Birleşik Devletleri Vize İşlemleri amerika vizesi hakkında

Amerika Birleşik Devletleri'ni ziyaret etmek, çalışmak veya aile-arkadaş ziyareti amaçlı olsun ülkeye giriş yapabilmek için Amerika Vizesi almak mecburiyeti bulunmaktadır. Ankara’da bulunan Amerikan Büyükelçiliği ile İstanbul’daki Amerikan Başkonsolosluğu vize başvurularının büyük bir kısmını sadece randevu sistemi ile kabul etmektedir. 19 Aralık 2012 tarihi itibariyle Ankara ve İstanbul’dan Göçmen olmayan vize başvurusu yapabilmek için acentamızla iletişime geçerek Amerika Vize işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

A